نکات مهم در خرید کامیون

مقالات وبلاگ 1396-10-22 1396-10-22


نکات مهم در خرید کامیون چیست؟

در هنگام خرید کامیون باید به چه مواردی توجه نمائیم؟

از نظر کارشناس خرید و فروش کامون در هنگام مصاحبه با سایت گوگل فارسی ، در هنگام خرید خودروی کارکرده باید به نکاتی مهمی توجه داشته باشید که در زمان خرید خودروی صفر شاید نیازی به توجه به آن موارد نباشد.

زمان خرید خودروی صفر معمولا مقدار سرمایه رو با نوع خودرویی که میتوان خرید کرد و یا رنگ خودرو و امکانات جانبی مورد توجه است اما زمان خرید خودروی کارکرده علاوه بر نکات ذکر شده توجه به داشتن تصادف در خودرو مورد نظر و در صورت داشتن تصادف بررسی موقعیت تصادف و شدت تصادف و سلامت موتوری و قطعات محرک خودرو و بیمه  و تقریبا بیشتر موارد باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. زمانی که صحبت درباره خرید کامیون دست دوم و یا تریلی و در کل خودروی باری کارکرده باشد علاوه بر موارد ذکر شده در خصوص خودروی سواری کارکرده باید موارد بیشتری رو برسی  کرده که به طور مختصر به پاره ای از آنها میپردازیم.

1- موتور کامیون:

موتور کامیون، مهمترین قسمت خودروست که از بخشهایی تشکیل شده که اصلا در خودروی سواری وجود ندارد، بررسی موتور هم از نظر چشمی و بصری قابل کارشناسی هست،موتور خودرو نباید هیچ صدای اضافی و لرزش داشته باشد، همچنین نفوذ روغن در نقاط اتصال قطعات موتور نشانه خرابی و ضعف موتور بوده و دود خروجی از اگزوز نباید سفید باشد.

دود سفید نشانه روغن سوزی در موتور است. اگر در هنگام کارکرد موتور ضربه خفیف بود و دود سفید نیز از اگزوز خارج می‌شد، نشانه تنظیم نبودن زمان پاشش سوخت است و اگر دود خروجی از اگزوز کم است و در هنگام کارکرد موتور ضربه شدید بود و دود سیاه نیز از اگزوز خارج می‌شد، نشانه تنظیم نبودن زمان پاشش سوخت است. به دلیل ضعیف‌ شدن فنر رگلاتور، مرحله ارسال سوخت به موتور اگر انژکتورها خراب باشند، سوخت ارسالی سریع‌تر از زمان برنامه‌ریزی شده پاشیده می‌شود.

در این حالت به دلیل آنکه زمانبندی به مشکل خورده است، سوخت ارسالی بدون آنکه بازده و راندمان خوبی بر اثر احتراق داشته باشد، سریعا شعله‌ور شده، از بین می‌رود و به پیستون ضربه وارد می‌کند زودتر از حالت طبیعی تمام می‌شود و جلوی ارسال سوخت گرفته می‌شود، در نتیجه سوخت ارسالی کمتر از مقدار لازم برای یک احتراق صحیح است و باعث دود کردن کم موتور و افت قدرت می‌شود از  نشانه های باز شدن و تعمیر موتور آچار خوردگی پیچ و مهره های موتور است.

علاوه بر بازدید چشمی، تست موتور با دیاگ بهترین روش تشخیص سلامت موتور است که اطلاعاتی را به شما میدهد که بهترین کارشناسان نمیتوانند از آنها سر در بیاورند، بعضی از عملکرد های موتور رو با رانندگی حداقل یک ساعه میتوانید امتحان کنید به عنوان مثال ریتارد موتور(ریتارد در خودروی سنگین باری به مثال ترمز عمل میکند به این صورت که با بستن دریچه های خروجی هوای احتراق باعث فشرده شده گاز احتراق شده و از عملکرد پیستون ها جلوگیری میکند) این مورد با رانندگی با ماشین قابل تشخیص است.

2- گیربکس خودرو:

بخش مهم دیگر که بعد از موتور در اولویت قرار دارد گیربکس است، هر موتوری حداکثر دور محدودی دارد و نمی تواند بالاتر از این دور کار کند و هر موتوری با حداکثر دور خود نیرو و گشتاور معینی را می تواند تولید کند که وظیفه انتقال نیرو از موتور را دیفرانسیل بر عهده  دارد.

در کنترل گیربکس دقت داشته باشید در هنگام تعویض دنده نباید صدای اضافی داشته باشد،در هنگام شروع حرکت نباید باعث لرزش در اتاق خودرو شود،گیربکس یا سیستم انتقال قدرت به موتور، در واقع مکانیسمی دارد که طی آن میزان معینی از دور موتور با استفاده از چرخ دنده های مختلف و با سرعت ها و قدرت های متفاوت، به چهار چرخ خودرو منتقل می شود، در نتیجه این عمل نیرو و سرعت خودرو قابل کنترل خواهد بود. وجود گیربکس در خودرو این امکان را برای راننده فراهم می سازد که بدون نیاز به بالا بردن بیش از حد دور موتور، بتواند موتور را در بهترین حالت عملکرد نگه دارد.

بیشتر کامیونها دارای 6 یا 8 دنده می باشند اما در واقعیت دارای 12 یا 16 دنده میباشند، بدین صورت که در انتهای گیربکس 2 چرخ دنده وجود دارند که یکی همان نیرویی که در یافت کرده انتقال میدهد و دیگری کمی با تغیر که این همان نیم دنده است که موجب کاهش سرعت و افزایش توان میشود. گیربکس کامیون به مراتب بزرگتر از یه گیربکس سواری هست و سنگین تر و سفت تر2-سر دنده نیروی دست رو به کمک چرخنده انتقال و اهرم بندی به گیربکس میرساند که موجب کاهش بازدهی نیرو شده و در نتیجه استفاده از سیستم پنوماتیکی برای تولید نیروی کافی جهت تعویض دنده میشود.

3- فنربندی و شاسی خودرو:

فتر بندی و شاسی دارای اطلاعات ازپیش نوشته شده و استاندارد میباشد که توسط شرکت سازنده تعیین شده که شما با توجه به نوع خودرو و مدلی که قصد خریدش رو دارید می توانید این مشخصات رو پیدا کنید و با شرایط موجود خودرو مطابقت بدین.اما باز هم میتونید فنر بندی و شاسی رو از نظر ظاهری بررسی کنید،شاسی باید بدون هر گونه تغیر شکلی که خارج از ظوابط طراحی است مانده باشد،مراقب باشید شاسی عاری از هرگونه جوشکاری باشد.

جوشکاری در شاسی باعث ضعیف شدن ناحیه جوشکاری شده میشود به اصطلاح آهن خشک میشود این ضعف مواقعی که فشار زیادی روی شاسی باشد میتواند باعث خم شدن و یا بریدگی شاسی شود.

4- امکانات رفاهی خودرو:

هنگام خرید کامیون کارکرده یکی از مواردی که اهمیت زیادی دارد امکانات رفاهی است، از خودروهای سنگین باری برای امور حمل و نقل استفاده میشود و با توجه به اینکه رانندگان این دسته از خودروها بیشتر زمان خود را پشت فرمان در مسیرهای خارج از شهر و طولانی هستند نیازمند امکاناتی میباشند تا زمانی را در داخل خودرو استراحت کنند، در زمان رانندگی نیز خودرو باید امکانات خوبی داشته باشد اغلب رانندگان تازه کار به این مورد در زمان خرید خودرو توجه کافی نداشته و به مرور زمان از حرفه خود زده میشوند.

راننده ای که صدها کیلومتر را رانندگی کرده تا خود را به شهرهای دوردست برسانند باید در محیط داخل خودرو زمانی را استراحت کنند تا انرژی لازم را برای برگشت داشته باشند پس به این مورد اهمیت ویژه ای بدهید.

5- بیمه خودرو:

شرایط بیمه کامیون کارکرده از اهمیت بالایی برخوردار است حتما این مورد را به طور دقیق پیگیری نمائید داشتن بیمه شخص ثالث دارای اعتبار در قیمت خودرو تاثیر زیادی خواهد داشت،داشتن بیمه کامل از نشانه های نداشتن سابقه تصادف سنگین کامیون کارکرده است،بیمه بدنه نیز از مواردی است که باید رعایت شود در صورت نداشتن بیمه بدنه حتما نسبت به بیمه کردن خودرو اقدام کنید هزینه اندک بیمه بدنه در آینده بسیار کارگشا خواهد بود ازاین مورد غافل نشوید.

6- لاستیک خودرو:

لاستیک خودرو را فراموش نکنید، لاستیک چرخها یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در خرید خودرو میباشد.

اولین قدم تائید تایرها زمان تولید تایر است روی بدنه لاستیک به دنبال یک عدد چهار رقمی بگردید دو عدد سمت راست نشانه هفته تولید و دو عدد سمت چپ نشانه سال تولید است به عنوان مثال اگر عدد 1619 درج شده باشد عدد 19 نشانه هفته نوزدهم و عدد 16 نشانه سال 2016 میباشد.عاج لاستیک را میتوانید نسبت به عاج لاستیک نو مقایسه کرده تا مقدار استفاده تایر را متوجه شوید.

در انتها حتما خودرو را به یکی از مراکز کارشناسی منتقل کنید تا با استفاده از دستگاه دیاگ، تمام موارد ذکر شده را به شما اعلام نماید، گاهی هزینه های بسیار ناچیز یک کارشناسی میتواند شما را از هزینه های احتمالی بیشتر ناشی از خرابی خودرو برهاند.

شما عزیزان میتوانید آگهی خرید و فروش کامیون خود را در سایت آگهی گوگل فارسی به ثبت رسانده و یا جهت پیدا کردن خودروی مناسب در داخل سایت مشخصات لازم را جستجو نمائید.

 گوگل فارسی اولین و بزرگترین سایت ثبت آگهی ، آگهی رایگان و نیازمندیهای خرید و فروش

net.گوگل

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر